AVR + Raspberry PI = ?

Grzebanie w starociach

Ostatnio przegrzebywałem się przez moje szuflady z elektroniką w poszukiwaniu cyny. Nie bawiłem się w lutowanie od czasów pierwszych lat studiów i technikum, ot takie porzucone hobby, nie hobby. Nagle w ręce wpadł mi scalak:

Po chwilę wpadło mi ręce jeszcze kilka podobnych, lecz niestety mój programator USB zaginął w akcji jakiś czas temu, Arduino nigdy nie posiadałem, a współczesne komputery nie mają już ani RS232 ani Centronics. Rozczarowany już przerzucałem je do pudełka, gdy me oczy spoczęły na… malince. Tak głupcze! Porty GPIO powinny się nadać. Zanurkowałem w internety jak do tego podejść. Avrdude… no jasne to powinno zadziałać! Niestety brak paczki w repo raspbiana oznaczał kompilację ze źródeł.

Make, trochę potrwał z uwagi, że kompilowaliśmy paczkę na malince. Dodatkowo w pliku/usr/local/etc/avrdude.conf konieczne były małe zmiany konfiguracyjne. Odkomentowanie sekcji z linuxgpio i ustawienie odpowiednich pin’ów.

Spojrzałem na rozkład wyprowadzeń maliny: https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/gpio/README.md. Z 3.3 V zasiliłem attiny, podpiąłem odpowiadające wyprowadzenie ustawione w AVR DUDE do pinów z interfejsu SPI, zgodnie z notą katalogową.

Czyli podsumowując połączyłem jak niżej:

Pin Pi PIN ATTiny PIN
VDD 1 20
GND 25 10
RESET 4 1
MISO 9 18
MOSI 10 17
SCK 11 19

Przyszła pora na pogadanie z mikrokontrolerem:

Hurra! 🙂 Czym by był mój eksperyment, gdybym nie próbował zamrugać diodą ?

Zaprogramujmy coś!

Napisałem krótki programik, jako ofiarę wybrałem sobie PIN6 z portu D, gdyż był wygodnie usytuowany. Podpiąłem diodę led i rezystor 1kOhm.

Nastepnie kolejno skompilowałem napisany kod, utworzyłem plik do wgrania na malinkę, i za pomocą avrdude przesłałem wszystko na malinę.

Avr dude wyświetlił podsumowanie:

Na koniec fotka otrzymanego pająka:

Podsumowanie

No to tyle. Czemu w ogóle wrzucam ten wpis ? Po prostu ta przygoda uświadomiła mi, że czasem rozwiązania trudnych problemów są w zasięgu ręki, oraz ile zabawy można mieć z PI. Mam nadzieję, że was zachęci do przejrzenia starej elektroniki 🙂 To tyle, dzięki wszystkim którzy dotarli aż tutaj.

PS. jest wiele tutoriali ja w swojej zabawie z połączeniem tego wszystkiego do kupy opierałem się na świetnym http://ozzmaker.com/program-avr-using-raspberry-pi-gpio/. Jednak pamiętajcie, zawsze patrzcie na wyprowadzenia w zależności od układu który próbujecie podłączyć do maliny. Acha i rezystory 1kOhm na liniach GPIO używanych do SPI nie wydają się złym pomysłem 🙂 Ja po prostu nie miałem tylu rezystorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *