Widmo krąży po Javie… widmo boilerplate’u

Problem (?)

W zasadzie ktokolwiek zajmujący się Javą, a mający w swoim życiorysie romans z platformą .NET przyzna, że Java nie jest zwięzłym językiem. Już sam kod akcesorów, które trzeba tworzyć/generować za każdym razem potrafi doskonale zaciemnić nam obraz klasy. Dla przykładu znany z konkurencyjnej platformy mechanizm Properties doskonale adresuje ten problem, skracając boilerplate do minimum, jak i pozostawia programistę w pełnej kontroli:

Dla przykładu odpowiadający kawałek kodu w Javie:

Kolejną rzeczą, na którą dość często tracimy czas jest „implementowanie” .equals() i .hashCode(). Doskonałym wsparciem w tym zakresie jest IDE – mamy rozbudowane możliwości generacji, jak i biblioteki, jednakże gdy przychodzi do utrzymania takiego kodu cóż… wtedy robi się mniej ciekawie. Dodajmy że przy większych encjach programista jest zmuszony do wpatrywania się w ścianę kodu, po czym no właśnie… pozostaje dylemat. dodałem/usunąłem/zmieniłem pole, przegenerować to wszystko, ale zaraz czyż to nie jest jakieś paskudne legacy code? i co mam teraz z tym zrobić ? czemu właściwie te 10 testów eksplodowało ? 

Potencjalne rozwiązania ?

Powyżej zamieściłem dwa szybkie przykłady na najbardziej pospolity typ boilerplate kodu wynikający z samej natury języka. W Javie jak to w Javie zawsze istnieje więcej niż jeden sposób na rozwiązanie problemu. Osobiście słyszałem o dwóch: AutoValue od Google’a, którego główne założenie było trochę inne, choć rozwiązuje po drodze ten sam problem. Przyznaję nie używałem, ani nie znam nikogo, kto korzystał niestety, może w następnym projekcie zapróbkuję i dam znać jak poszło.

Drugie rozwiązanie któremu właściwie chciałem poświęcić ten artykuł jest ProjectLombok. Opiera się on podobnie jak i AutoValue o wykorzystanie adnotacji pozwalających na ograniczenie ilości kodu, jakie trzeba napisać/wygenerować. Biblioteka wstrzykuje podczas kompilacji opierając się o adnotacje kod i w zasadzie tyle. Warto zwrócić uwagę, że pozbawiony lomboka kod będzie niekompilowalny. Co do czytelności, myślę że sami osądzicie to po poniższym przykładzie – cały kod mieści się na jednym ekranie 🙂

Uruchomienie powyższej klasy spowoduje wypisanie następujących treści na konsolę:

Jednakże jak ta magia jest możliwa ? Cóż… lombok.jar musi być dostępny w classpath. Ponadto musi być zainstalowana wtyczka do IDE (istnieją wtyczki do IntelliJ, Eclipse i Netbeans). Tylko dzięki temu z poziomu edytora będzie można skorzystać z wygenerowanych metod, a także (np. wybierając z Outline w Eclipse lub poprzez find usages z IntelliJ) wyszukać wszystkie miejsca użycia danej metody. Co ciekawe lombok posiada także wiele innych przydatnych rzeczy jak np. autoimplementacją wzorca Builder:

Co więcej można nawet wprowadzić nowe słowo kluczowe 🙂

Lombok oczywiście posiada dużo więcej możliwości, stąd zachęcam do samodzielnej eksploracji tematu na stronie projektu. Jak ze wszystkim sugeruję korzystanie z ostrożnością i wybranie tylko tych feature’ów które naprawdę mogą wam pomóc w danym projekcie. Dobrze byłoby ustalić listę tolerowanych i pożądanych elementów i bezwzględnie przestrzegać tych zasad podczas implementacji. Ostatni przykład (val) był swoistym rodzajem ostrzeżenia, mówiącego, że jest cienka granica przed tym kiedy przestajemy programować w Javie, a zaczynamy programować w Lomboku.

Kilka luźnych myśli na koniec

Nie chcę pisać, że lombok jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Wprost przeciwnie – wnosi całą gamę problemów, które bez niego by nie istniały, ponadto wnosi również zagrożenia, a sam fakt, że jego implementacja opiera się o niepubliczne API pozwala wątpić w sensowność tego rozwiązania. Nie będę też pisał, że stosuję go w każdym projekcie bo tak nie jest. Moim zdaniem jest ciekawym sposobem na łatanie pewnych „braków” językowych, a przede wszystkim braku lukru składniowego jaki wszyscy kochamy. Co ciekawe na jednym ze spotkań SJUG’a (Silesia Java User Group) w luźnej dyskusji poruszyłem ten temat (stosowanie/niestosowanie) i przyznam, że większość znających używających wyrażała mieszane uczucia. Tak czy inaczej myślę, że spróbować warto. Wnioski i ewentualne spostrzeżenia wyciągniecie sami.

Dla zainteresowanych

W środowisku toczy się od lat debata odnośnie używania adnotacji. Są wszędzie, że traktujemy je jak coś naturalnego, ale czy na pewno tak powinno być ? Lombok, Spring, EJB, JPA wszystko opiera się o adnotacje. Poniżej krótki wykład przedstawiający nieco inne spojrzenie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *